Jennifer987CB
Jennifer987CB Jennifer987CB
  • 09-12-2017
  • Mathematics
contestada

A grocery store is selling 12 bananas for $2.40.
At this rate, what is the cost of 15 bananas?

A. $2.52
B. $2.55
C. $3.00
D. $36.00

Respuesta :

3060346 3060346
  • 09-12-2017
12/2.40=5 so you would do 15/5=3 so I believe your answer would be C. $3.00
Answer Link

Otras preguntas

I need two examples of things that apply to both relative and absolute dating
What is 1,345 rounded to the nearest integer? weried questiom
Which statements are true for the function y = |x| - 2? Select all that apply. The value of the function is never negative. Its graph has a V-shape. There is on
may someone help me out with this please
Dominic spent 2 3/4 hours on his art project. Rachel worked 1 1/3 times as long on her art project as Dominic worked. For how many hours did Rachel work on her
Vivian electronically transferred $398.65 from her checking account to Luther's checking account. In what column of the check register below should Luther recor
Which of the following was an important message in The Federalist papers in favor of the Constitution? A. There would be a one-house legislature. B. The n
The gradient of a stream depends on its         A. base level.   B. speed.   C. bank level.   D. stream channel.
which of thechains of amino acids corresponds to the nucleotide sequences aaugguac?
Find the area of triangle ABC. The figure is not drawn to scale. 20.92 cm2 21.81 cm2 23.14 cm2 36.00 cm2