cheergirl06 cheergirl06
  • 09-12-2017
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for six dollars what is the cost of one marker

Respuesta :

shawnkat
shawnkat shawnkat
  • 09-12-2017
To find the answer, or unit rate, we simply compute 6/20, which is about $.30/marker. Hope this helps!
Answer Link
lesliekolleroxrkcf
lesliekolleroxrkcf lesliekolleroxrkcf
  • 09-12-2017
20/6. =1/x

20x=6

x =6/20 = .30. 30 cents per marker
Answer Link

Otras preguntas

the role of pain and socioenvironmental factors on posttraumatic stress disorder symptoms in traumatically injured adults: a 1-year prospective study
Please help asap! Need helpFill in the blanks for the functionf(x) = |x + 8| - 1​
Which of the following could be a real-world description of 4x − 17? $17 in addition to the cost of 4 hot dog combos The cost of 17 people splitting 4 hot dog
f(-6)=3(3-2x). What is the evaluating function?
Find x. Round your answer to the nearest tenth of a degree.
Martha was so hungry that she devoured 7/24 of the pizza, while Susie, also super-hungry gobbled up 1/4 of the pizza. Debbie ate her pizza slowly, but ended up
Which of the following are not parts of a message?
Jeremy has a(n) __________________ in all aspects of camping: he is faster at setting up tents, gathering firewood, paddling a canoe, cooking meals, and washing
health status of plant workers exposed tofluorochemicals: a preliminary report.am ind hyg assoc j41:584–589
Portuguese trade was initially favored over English and Dutch companies trade because they paid in gold. Is it true or false?