jadawalton679 jadawalton679
  • 08-12-2017
  • Mathematics
contestada

Pinto beans cost $4.59 per bag. How much would 3/8 of a bag cost? [Round to two places.]

Respuesta :

W0lf93
W0lf93 W0lf93
  • 20-12-2017

1 Bag pinto beans cost - 4.59   
3/8 of its cost ?    
-> 3 /8 * 4.59   
-> (3 * 4.59) / 8  
-> ( 13.77)/8  
= 1.72     
so the 3/8 of a bag cost is $1.72
Answer Link
iamahuman091 iamahuman091
  • 29-10-2020

1 Bag pinto beans cost - 4.59    

3/8 of its cost ?    

-> 3 /8 * 4.59    

-> (3 * 4.59) / 8  

-> ( 13.77)/8  

= 1.72      

so the 3/8 of a bag cost is $1.72

Answer Link

Otras preguntas

The motion of a Foucault pendulum provides evidence that Earth
Cuándo empezaron las personas de Centroamérica a emigrar a Estados Unidos triplemente?
For a company picnic, Todd fills 30 paper cups with ketchup and Yuki fills 27 paper cups with ketchup. Each paper cup holds 1 ounce. Later, Todd and Yuki learn
Need help kinda stuck on this one!
Why does effective watershed management require the cooperation of everyone in the watershed?
What expression is equivalent to 4/9(2n - 3)
What was the significance of the Magna Carta? A. It set up religious courts to try English monks accused of crimes. B. It gave absolute power to the English kin
I don't get it, the concept is to make a proof, but I'm so confused!!!!
you might find arepas at what kind of restaurant? A Colombian B Italian C Mexican D Spanish
Learning Task 4: In your notebook, answer the given question. Do you think the song entitled “Dynamite” of BTS, a Korean band, can be considered a popular musi