XxStrangeGirlxX321
XxStrangeGirlxX321 XxStrangeGirlxX321
  • 08-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A.18-cup jug of water for $10.44

B.3-gallon jug of water for $17.76

Respuesta :

Dukuccino
Dukuccino Dukuccino
  • 08-12-2017
The better buy would be A. " 18-cup jug of water for $10.44 "

Because its cheaper price...

~Dukuccino
Answer Link
kseniyayakimno kseniyayakimno
  • 08-12-2017
the better buy would be b 
because ther are 16 cups in a gallon and it would be better to just buy one 3 gallon jug of water for 17.76 then 3 18cup jug of water and it would be cheaper to
Answer Link

Otras preguntas

Use each pair of vocabulary words in a single sentence. I don't know how to
How did manifest destiny impact whites, African Americans, and native Americans
(2((x+1) ^3 – (x+1) ^2 + (x+1)) )+3
A collision between two pieces of continental crust at a converging boundary produces a
• What is the difference between primary storage, secondary storage, and off-line storage?
what are 5 consecutive odd integers that add up to -65
What is a nucleus joke
What kind of ion may serve as a cofactor to catalyze a reaction. It's #5 in the picture
how did the chinese culture change during the period of disunion
how did vassals show their loyalty to their lord