dudejustchillin2838 dudejustchillin2838
  • 07-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the least expensive per oz? 12 oz for $2.36 or 18 oz for $3.65. round to the nearest cent?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 17-12-2017
The 12 oz for $2.36 is cheaper than the 18 oz for $3.65. The price per oz for the 12 oz is 20 cents. The price per oz for the 18 oz is also 20 cents. But if you go past rounding to the nearest cent you find the price per ounce for the 12 oz is 19.667 cents while the price per oz for the 18 oz is 20.2778 cents per oz.
Answer Link

Otras preguntas

In the mantle heat is transferred as soft rock flows slowly in cycles known as
how to write a story about the doubles-plus-2 fact 5+7=12
what is the difference between erosion and deposition?
Use each pair of vocabulary words in a single sentence. I don't know how to
What type of government does Madagascar have?
8x(3x2-8)+10 what does his mean?
What are three different quotients that equal 4 to the negative 5
Help Use the Distributive Property and simplify the expression. 4 + 2(3x – 1) + 9 A. 5x + 14 B. 6x + 11 C. 3x + 14 D. 6x + 15
What are three different quotients that equal 4 to the negative 5
rectangle......a to the power of 4 yards times a to the power of 9 yards