jmorris1799oyfske jmorris1799oyfske
  • 07-12-2017
  • Mathematics
contestada


Say you are at a grocery store and find an item without a listed unit price. How would you calculate the unit price for this item?

Respuesta :

stunnababby stunnababby
  • 01-11-2018

Answer: The "Unit Price" (or "unit cost") tells you the cost per liter, per kilogram, per pound, etc, of what you want to buy. Just divide the cost by the quantity.

got 100%:)

Answer Link

Otras preguntas

Mental illness is the second leading cause of disability in the united states. True or False
Which statement best describes what energy transfer diagrams show?Energy can change form, but the total amount of energy stays the sameEvery energy transformati
Find the fifth term in the sequencethat is defined as follows:an = 2n​
Rueben wrote this solution to solve for Which statement is true? - - = -4 is an extraneous solution because it creates a zero in the denominator 3 is an extrane
Reading Strategies Guided Practice The part of a textbook that states the author's purpose is the A. bibliography B. table of contents c. preface/introduction D
how to multiply fractions mixed numbers
Who was half man half horse in Greek Mythology?
A train has a ratio of 5:6 men to women. At a stop 8 men get off the train. The ratio of men to women is now 3:4. How many people are still on the train?
A horizontal spring with a spring constant 100 N/m is compressed 20cm and used to launch a 2.5kg box across a frictionless, horizontalsurface. After the box tra
AMCARE HEALTH seeks to Care, Lead, Own, and Collaborate with its clients through improved on-time delivery and consistent customer service by implementing a new