McJayInventor
McJayInventor McJayInventor
  • 06-12-2017
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Use an equation to determine the cost of 9 pounds.

Respuesta :

pynenikarthik1 pynenikarthik1
  • 06-12-2017
$0.75*9=$6.75

This is because you multiply the cost of per pound by number of pounds
Answer Link
juggsofsmartness juggsofsmartness
  • 06-12-2017
0.75x9. The answer is 6.75. You can also add variables if needed.
Answer Link

Otras preguntas

Where did early Greeks settle? A. Along coasts and river valleys B. Peaks of mountains C. On separate islands D. The base of Pindus Mountains
How will hiring you benefit our restaurant
will fluorite scratch penny why or why not
A pair of jeans costs $89.A Jean jacket costs twice as much. What is the total cost of a jean jacket and 4 pairs of jeans?
What can be inferred from the following lines from the play Everyman? Beauty, Strength, and Discretion do man forsake, Foolish friends and kinsmen, that fair s
7 3/4 feet to inches
8/9 divided by 2/9 Write the expression in unit form. Please explain.
Given that f(x) = 2x 5 and g(x) = x − 7, solve for f(g(x)) when x = −3.
Maintaining good contact in a relationship is also known as the _______ of a relationship. A. exercise B. relaxing C. emotional part D. development
Why might the people of the Northwest consider the potlatch to be a good way to signal social standing and wealth?