erikasee1836 erikasee1836
  • 06-12-2017
  • Mathematics
contestada

Matt can buy an 8-ounce jar of salsa for 2.79 or a 15 ounce jar of salsa for 5.54. which jar has the best unit rate

Respuesta :

bluebelltoli bluebelltoli
  • 06-12-2017
8 oz of salsa. has a unit rate of around 35 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression 5(7-4)^2/3+11
12. What is a pro/con list? Why is it helpful?​
In order to reduce erosion at construction sites, developers must often place ____ around the sites. Question 50 options: trees monitors barriers wetlands
T Company expects to incur the following per unit costs for 1,000 units of production: Direct materials of 4 pounds per unit at $3 per pound AND direct labor of
Jesse is playing a game with a number cube with faces numbered 1 through 6. What is the probability of rolling a number that is even and a multiple of 3?
The five carbon sugar in DNA is called what
Conduct a web search for "whole body scans." They are CT scans of the entire body and are promoted as a method for early detection of abnormalities. Using your
Which of the following best describes a claim made in the first paragraph of the inscription? King Adityawarman was a bodhisattva. A King Adityawarman was a Bud
The proportion W = 100 can be used to find the whole, w. Use the language of percent to explain whether w is less than or greater than 75.
Find an equivalent ratio.7:13​