santosm5466 santosm5466
  • 06-12-2017
  • Mathematics
contestada

Eric bought 21 pounds of sugar for $12 . how many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

alexanderacunaoxmvfa alexanderacunaoxmvfa
  • 08-12-2017
$1.75 per pound of sugar
Answer Link

Otras preguntas

Bill and Angie are selling gift baskets at a craft fair. Their costs are $75 for the table and $12 per basket. They sell each basket for $20. How many baskets m
Describing an organism that does not depend on another for food or a place to live
Mark each statement if it is true of the Magna Carta. A. English barons and church leaders wrote the Magna Carta because they could no longer tolerate King John
Write the equation of a line perpendicular to x=6 passing through (3,5)
Order the periods of time from least to greatest. 1% of an hour 2/3 of a minute 0.0004 of a day
Determine which of these illustrates two quantities that combine to make 0. A) Latanya lost ten pounds and then gained six pounds. B) A business's profit if it
do all human cells divide at the same rate throughout life?
the triangle below are drawn on 1-cm dot paper. find the perimeter of each triangle
PLEASE HELP! THANKS! The measures, in degrees, of the 3 angles of a triangle are given by 2x +1, 3x - 3, and 9x. What is the measure of the smallest angle? A
Round 23.46 to the nearest whole number.