ashlyn24 ashlyn24
  • 09-11-2017
  • Mathematics
contestada

Coffe costs $18.96 for 3pounds. What is the cost for one pound of coffee?

Respuesta :

helpmetnx helpmetnx
  • 09-11-2017
how much does one pound cost given that 3 pounds cost 18.96

divide 18.96 by 3
you get 6.32

Each pound of coffee costs 6.32.
Hope this helps :)
Answer Link
Moonwalker7 Moonwalker7
  • 09-11-2017
18.96/3= $6.32

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

after the sixth grade picnic there was 5/6 of pizza left. Mr Galvan divided the remaining pizza into 4 equal slices. how big were the slices?
6. What's a stalactite? A. Poisonous mass found in caves that is formed by polluted water B. Mound-shaped stone shaped by weathering C. Large mound of
what was muhammad trouble about that caused him to seek guidance
The 2000 population of a city was 724​,000 and was increasing at the rate of 1.46 % each year. At that​ rate, when will the population be 1​ million?The 2000 po
the _____ diameter is more than 100 times greater than earth's diameter
How many dogs do I have A) statistical B) Non-statistical
who was involved in the slave trade with pirate Jean Lafitte
Safety in the workplace is the sole responsibility of the employer. True or False?
Which if the following is the inverse of y=6^x
does anyone know how to do #4 plz help me!!!