nayelianidowas21 nayelianidowas21
  • 07-11-2017
  • Mathematics
contestada

a jar of jelly that weighs 4.25 Oz cost $2.89 what is the cost of 1 oz of jelly

Respuesta :

brittneykylie
brittneykylie brittneykylie
  • 07-11-2017
In order to find the cost of one ounce, you need to first find the unit rate. This means divide $2.89 by 4.25, giving you .68 as your final answer. Hope I helped :)
Answer Link

Otras preguntas

5v-9<7v-7 and 5 + 4v >5v-12
seven times a number is the sane as 12 more than 3 times the number. find the number
TEN POINTS IF ANSWERED IN 5 MINUTES!!!
Most infants are able to crawl an speak a few words by the time they are___ 18 months 10 months 3months
how many neutrons are in an atom of Mg-25
what is the reduced ratio of 48 to 36
how do you subtract an intteger from another integer?
Addison and $25 mowing her neighbor's lawn then she loaned her friend $18 and got $50 from her grandmother for her birthday she now has $86 how much money did
which properties cause chemical reactions? A. chemical and physical properties B. physical properties C. chemical properties D. neither chemical nor physical pr
What is the simplified expression for 4 power 4 multiplied by 4 power 3 over 4 power 5? 40 41 42 43