califfa
califfa califfa
  • 11-10-2015
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 55p .How many yogurts can be bought for six pounds?

Respuesta :

thetalentedstudent thetalentedstudent
  • 11-10-2015
Well if one pound of yogurt cost 55 (cents?)

Two yogurts cost $1.10
Three yogurts cost $1.65
Four yogurts cost $2.20
Five yogurts cost $2.75
And finally...
Six yogurts cost $3.30

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

In a neutral atom, does the number of electrons always equal to the number of neutrons?
The 8th grade is selling tickets to the 8th grade formal the cost per ticket is 15 the decorations and food cost 600 each ticket cost 0.50 to print. How many ti
Solve: -4 (x + 6) + 2 ( x -2) Show your work
PLEASE HELP ASAP PLSS!!⚠️⚠️
how to say how are you in spanish
match the term with its definition
from the given defintion make a venn diagram on the difference of a poem from a chant​
What is meant by the term straight line motion? A. An object can turn, but after each turn, it moves in a straight line, not curves B. A path taking between two
19-4c=17 What is the value of “c”?
What is (Saqqara Necroplis, Egypt) famous for?