roccotaco1 roccotaco1
  • 10-10-2017
  • Mathematics
contestada

How do I solve these problems I'm trying to find the cheapest deal

How do I solve these problems Im trying to find the cheapest deal class=

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-10-2017
2.79 / 2 = 1.395 rounds to 1.40 per roll
8.99 / 6 = 1.498 rounds to 1.50 per roll

the better deal (cheapest) is the 2 roll package

** if u want price per roll (price / roll) ...u divide the price by the number of rolls
Answer Link
UrBoiDeryk UrBoiDeryk
  • 10-10-2017
Take the total price and divide by the number of rolls that will tell you the price per roll
Answer Link

Otras preguntas

At what point does a circle intersect the x axis x^2 + y^2 = 64
1. How are macromolecule polymers assembled from monomers? How are they broken down?
Zachary's final project for a collage course took a semester to write and had 95,234 words. Zachary wrote 35,295 words he first month and 19,240 words the secon
How did the colonial army keep itself in the war in the early years and what was the turning point in the war
What indigineous people created an empire in central america?
How do I simplify 4b-7-15b+3
What part of speech is the underlined word? 10 POINTS Mi madre siempre (cocina) tocino para desayuno. Question 1 options: noun verb pronoun article
The ottoman empire was responsible for capturing _______________ and _________________ in 1453
which side of the atlantic did potatoes come from
Simplify 3 · 2x. What is the coefficient?