Isingh1026 Isingh1026
  • 10-10-2017
  • Mathematics
contestada

The cost per pound is described as the unit price. If 2 lbs of meat cost $4.88, what is the unit price for (cost for 1 lb of meat)?

Enter your answer as a decimal with two decimal places.

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 10-10-2017
the unit Price is $2.44 per pound
Answer Link

Otras preguntas

What equipment and “clothing” would be needed to explore the planet Uranus?
By how much is the product of 27 and 13 greater than their sum?
what is the role of irony in poetry?
Evaluate the function below for x=2.   F(x)=2x^3-x^2-5x+6
explain below the increase in the number of black squirrels using ideas of natural selection. Write about: variation, competition, survival and reproduction .
What is a Regicide? Please help....
Which set of points are on the line y=2x-3? (0,-3),(1,2) (0,-3),(2,1) (-3,0),(1,2) (-3,0),(2,1)
why isn't moon shadows entire family in the us
the perimeter of the triangle shown to the right is 154 meters. find the lenght of each side. (4x)m  (7x+2)m  (7x+8)m
what was the chief governing body of Rome called