niclettekapinga niclettekapinga
  • 08-10-2017
  • Mathematics
contestada

Belinda wants to bye 5 pictures to hang in her family room.if each picture cost $30.90 how much will it cost her to buy all 5?

Respuesta :

sequoiahenry860 sequoiahenry860
  • 08-10-2017
$154.50 you just multiply 5 and to the amount each picture costs
Answer Link
brandtanelox3jz5 brandtanelox3jz5
  • 08-10-2017
5 times the price ($30.90)
thus 5 x $30.90

Answer Link

Otras preguntas

Taven mixes 18 liters of 14% acid solution with a 35% acid solution, which results in 23% acid solution. Let x represent the number of liters of 35% solution us
Marty's road-side grill sells hot dogs for $1.25 and hamburgers for $2.50. During a busy summer weekend, he sells a total of 177 hot dogs and hamburgers combine
Which word in the sentence is the indirect object? My uncle handed me a box filled with old photographs.
A race car travels 1,212 kilometers in 4 hours. What is the car's rate of speed?
How do I show my work for 4.75 times 32
What would happen if the Earth's axis was tilted more than 50 degrees?
10 times as much as 0.2 is
Force of impact is the force ________________. A. of velocity B. of acceleration C. generated when objects meet D. of momentum
Harold says, "To find 6x8, I can use the facts for 5x4 and 1x4." Do you agree? Explain.
Megan is making bracelets to sell to earn money for the local animal shelter.it takes her 1/4 hour to pick out all the beads and 1/10 hour string them.this week