Kisha161
Kisha161 Kisha161
  • 07-10-2017
  • Mathematics
contestada

Find the unit price of ketchup c, which sells for $2.49 per 36 oz. bottle

Respuesta :

ruhibreddy
ruhibreddy ruhibreddy
  • 07-10-2017
The price of one ounce of ketchup can be represented as:

total cost/number of oz
2.49/36
0.069

Rounding to the nearest cent:

$0.07

Hope this helps!
Answer Link
timothy10 timothy10
  • 07-10-2017
Divide 2.49 by 36 and you'll get the unit price
Answer Link

Otras preguntas

How does your body’s flexibility naturally change as you age?
According to the survey directions, you answer the questions using "_____", "Sometimes," or "Never."
Which of the following angles is coterminal with 400°?
which of the following is an example of a formal business standard
Read the excerpt from The Riddle of the Rosetta Stone by James Cross Giblin. Before the Rosetta Stone was discovered in 1799, no one knew how to read Egyptian h
What’s the frequency of a 2600 cm wave?
This keeps stumping me
choose the correct present and past participles of the verb given. ride
Katya is traveling upstream in a motor boat. She placed her hat on the seat behind her and right after she turned around, it went overboard. She noticed the los
Simplify 9 divided by 3 minus 2i Answers: A.-27 minus 18i divided by 14 B. 9i divided by 2 plus 3i C. 27 plus 18i divided by five D. 27 plus 18i divided by 13