jackie3399 jackie3399
  • 07-10-2017
  • Mathematics
contestada

It cost 3.99 for 25 oz and 6.99 for 90oz which is better and why

Respuesta :

Nadeshiko
Nadeshiko Nadeshiko
  • 07-10-2017
First is to find out which price is lower for each when it's only for one ounce.

1) 3.99 / 25 = x / 1

Cross multiply.

3.99 = 25x

Divide both sides by 25.

0.1596 = x

Round to the nearest cent.

$0.16 per ounce


2) 6.99 / 90 = x / 1

Cross multiply the fractions.

6.99 = 90x

Divide both sides by 90.

0.0776667 = x

Round to the nearest cent.

$0.08 per ounce.


6.99 for 90oz is better because it is cheaper by 8 cents per ounce.








Answer Link

Otras preguntas

What is the momentum of a 52 kg carton that slides at 5.0m/s across an icy surface?
What is a hook in the first paragraph of an essay
Nicholas spends 20 minutes ironing shirts with his 1,800-watt iron. How many joules of energy were used by the iron?
Why's it possible for many different species to live together in one ecosystem?
WHAT IS A GOOD PERSONIFICATION POEM ABOUT THE FIRST DAY OF SCHOOL!!!!!
One of the base angles of an isosceles triangle is 49What is the measure of the vertex angle?
What is a hook in the first paragraph of an essay
. Humans who live in ________ are at risk for getting malaria. a. Alaska b. Norway c. Florida d. Mexico
what is a fraction of a circle of 120 degree
How are codons and anticodons alike?