ralongeromika123 ralongeromika123
  • 06-10-2017
  • Mathematics
contestada

a shopper bought a 12-pound of oranges for $18.75 what was the unit rate?

Respuesta :

vargasdanny410
vargasdanny410 vargasdanny410
  • 06-10-2017
1 lb. of oranges = $1.56
Answer Link
Rayxx101
Rayxx101 Rayxx101
  • 06-10-2017
In pretty sure that 1 pound equals $1.56. Hope that helped. :)
Answer Link

Otras preguntas

5628763672÷7727467828​
According to Jackson’s 1833 message about nullification and the ode by James Nack, what is nullification? What is Jackson’s message to the South Carolinians dur
Study the cartoon below. In a paragraph, explain the elements that make this cartoon satirical. What about the cartoon would prompt you to vote for the reform t
what is the term used for summer sleep​
what are the solutions to ^log6(x^2+8)=1+log6(x)
Select the correct answer. 20 points plz be right dont just guess. What point of view does Abraham Lincoln express in this excerpt from his Second Inaugural Add
When you proofread a document, you Multiple select question. evaluate whether the document is likely to influence readers. check for accuracy. disregard errors
Write a composition (300 - 350 words) on the topic: Imagine a situation where a child runs away from home but later returns. Why did he or she run away? What ma
Exercises 1. SOCIAL EVENTS Tickets for the school play cost $5 per student and $7 per adult. The school wants to earn at least $5,400 on each performance. a. Wr
3. On page 4, what does the phrase "he seemed to walk on springs, as if he was going to pounce on somebody" suggest about Okonkwo? O A He has a light, fun manne