destinyjohnson43 destinyjohnson43
  • 06-10-2017
  • Mathematics
contestada

what is the correct math operation to determine the price per ounce (unit price) for the 6-pack of 12-ounce cans priced at $1.69.

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 06-10-2017
unit price per oz......6 pack of 12 oz cans priced at 1.69

first, we find total oz by multiplying ...(6 * 12) = 72  total oz

now we divide 1.69 by 72 oz to find price per oz
1.69/72 = 0.0234 rounds to 0.02 (or 2 cents) per oz <=
Answer Link

Otras preguntas

What was mom planning on doing today?
In your opinion, how would the war have been different if the South (Confederacy) had the same resources as the North (Union). Your answer should mention at lea
What is the equation of a line that contains point (2, -1) and is parallel to y = *x+3 ?
South Sea Baubles has the following (incomplete) balance sheet and income statement. BALANCE SHEET AT END OF YEAR (Figures in $ millions) Assets 2015 2016 Liabi
which of the following best describes the relationship between oxygen and chlorine
Stem-changing verbs have a stem-change in every form EXCEPT for nosotros(as) and vosotros(as).
Which expression is equivalent to 6(x-4)?
3. Describe the trends in atomic size, ionization energy, and electronegativity from left to right across a period in the periodic table.
pulling , pulling , lifting and carrying are all done with?
How did Earth’s climate, land, and water change at the end of the last Ice Age?