Reagan9904 Reagan9904
  • 06-10-2017
  • Mathematics
contestada

The 16 pound turkey cost $14.24 what was the price per pound

Respuesta :

tejals2005 tejals2005
  • 06-10-2017
answer is 0.89. the reason is that if you divide the two number (14.24 divided by 16) you will get 89/100 which is the same as saying 0.89


Answer Link
faithfaateia faithfaateia
  • 06-10-2017
$0.89 per pound, because in order to find how much it is per pound you would have to divide 16 and 14.24 which will give the answer of 0.89
Answer Link

Otras preguntas

if Q(-3,4), R(-2,-1),T(3,1),W(3,5) is a quadrilateral and Q'(-27,36) is the image of Q under a dilation centered at the origin, find W'
How did World War II change the roles of women in society and in the economy?
Which type of supporting detail does the underlined sentence contain? The hottest part of the sun is called the core. The core is at the center of the sun and i
What is a disadvantage of writing your thoughts l?
What is the volume of a rectangular prism with a length of 2.2 cm, a width of 3.1 cm and a height of 1.2 cm
I need a five paragraph essay about health I will make you brainlyeist
The slope of a given line is -2. What is the slope of a line that is parallel to the given line?
identify the type of synthetic material used in each object. is it alloy, ceramic, polymer?tuba - paper - Pot - ​
HELP WITH THESE TWO QUESTIONS!!! I’ll give you brainliesttt
During the 1920s, which legislation did southern democrats oppose or support