limongaby00 limongaby00
  • 07-08-2015
  • Mathematics
contestada

plums are $3.25 for 2 pounds, i need 4 pounds. how much will it cost

Respuesta :

brookegallagher
brookegallagher brookegallagher
  • 07-08-2015
[tex] \frac{3.25}{2lbs} = \frac{x}{4lbs} \\ \frac{3.25}{2} * \frac{2}{2} = \frac{x}{4} \\ \frac{3.25 * 2}{2*2} = \frac{x}{4} \\ 3.25*2 = x \\ x = 6.50[/tex]
It will cost $6.50 for four pounds of plums.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Write into an algebraic expression. Double the sum of 2 and x increased by one-half x squared.
Choose the correct translation for this sentence:    Are these things large and white? A. ¿Es grande la cosa blanca? B. ¿Son grande y blanca estas
what is biology means
Here is an addition sentence. 5 + 2 = 7 Choose the related addition sentence that shows the commutative property of addition. A. 3 + 4 = 7 B. 2 + 5 = 7
Find the product of 20 x 9 x 5. Tell which property you use?
Explain how environmental laws differ from environmental regulations.
Order the steps of protein synthesis. Amino acids are lined up in a sequence. DNA is transcribed. RNA is modified into mRNA. A ribosome binds to mRNA. Chemical
Round decimals each number to place of the underlined digit 32.65
What evidence does tecumseh offer that whites can't be trusted by the indians?
Water (H2o) is composed of the same elements as hydrogen peroxide (H2o2) why do these substances have different properties A.) The atoms are arranged differentl