sennetm695 sennetm695
  • 05-05-2024
  • Mathematics
contestada

Elena goes to the store where you can scoop your own popcorn and pay by the ounce. She buys 10 ounces of spicy popcorn for $2.50. Write an equation that shows the relationship between cost in dollars (x) and ounces of popcorn (y). (hint: y = kx)

Respuesta :

dokuboibiso dokuboibiso
  • 05-05-2024

Step-by-step explanation:

2.5=10k

[tex] k= 2.5 \div 10[/tex]

k=$0.25

Answer Link

Otras preguntas

what did Spain France and Russia have in common during the 1500s and 1600s
(3) The equation that represents graph (b) is _____ (4) The equation that represents a graph when graph (b) is shifted by -1 on the x-axis is _____ (5) The equa
Can someone please answer. There is one problem. There's a picture. Thank you!
Help answer.............
What has been a contemporary concern in northwestern China
Find the solution set. x^2+2x−3=0 Separate the two values with a comma.
5-9k+8k-8 I would love to know this answer please help
how did World War 2 affect the American economy a)the country began to recover from the new deal b)american industry declined c)the country began recovering fro
Can someone please answer. There is a picture. There's only one question. Thank you!
CAN I GET HELP?? What is the value of p? 23 42 21 11.2