makaylatate13 makaylatate13
  • 06-09-2017
  • Mathematics
contestada

There are 12 ice cream cups in a box if the box cost 9.60 how much does each cup of ice cream cost

Respuesta :

hunterfranklin9
hunterfranklin9 hunterfranklin9
  • 06-09-2017
You would take the number of ice cream cups which is 12 and divide it by the cost which is 9.60 
12/9.60=1.25 
Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 06-09-2017

divide total cost by the quantity:

9.60/12 = 0.8

 so each cup cost 0.80 = 80 cents each

Answer Link

Otras preguntas

how do we determine the number of neutrons an element has
A 13 meter long cylinder with a diameter of 8 meters has a square prism with a base length of 3 meters hole going all the way through the center of it as shown
Help me please I’ll give brainliesst
Drag and drop Stage directions include exuberant and vigorously, which help the reader understand meaning. Stage directions include listlessly and despondently
can somebody answer this asap?
Which duty or service is the responsibility of the state government?.
For questions 1-5, click to read the passage then answer the question. For questions 1-5, click to read the passage then answer the question. Paine creates a to
pls help me anyone pls​
8. Soon after Muhammad's death, the Muslim world split into which two groups? A. caliphs and Sufis B. Shia and caliphs C. Sufis and Sunnis D. Sunnis and Shia
6. A cookie jar contains 315 M&M's. There are only brown and green M&M's in the jar. The number of green M&M's is 8 times that of the brown M&M'