loganlisa183 loganlisa183
  • 06-04-2024
  • Mathematics
contestada

A 5-ounce can of peas costs $0.85. An 11-ounce can of peas costs $2.20. Which is the better buy?

Respuesta :

ergaon15 ergaon15
  • 06-04-2024

Answer:

5-ounce can of peas

Step-by-step explanation:

0.85$ / 5 ounce= 0.17$  per ounce

$2.2 / 11 ounce = 0.2$ per ounce

0.17$ per ounce < 0.2$ per ounce

5 ounce is more cost efficient

Answer Link

Otras preguntas

how did Mendel make sure that some plants cross pollinate
(a) (-5z)^3 (b) 5x^4(x^2)
why are skin cells undergoing mitosis continuously
how did cubas two wars for independence affect American business interests?
Describe a situation when you might travel at a high velocity, but with low acceleration.
16 is what percent of 64
can someone help me with that,numbers 2,3,4,5 I need the distance time and.rate
Please help me on geometry
There are 32 peanuts in a bag. Elliott take 25% of the peanuts from the bag. Then Zaire takes 50% of the remaining peanuts, How many peanuts are left in the bag
Number 14 pleaseeeeee!:(