amaglomawuli5 amaglomawuli5
  • 07-02-2024
  • Mathematics
contestada

Nancy bought 500 oranges for #6000. How much will 300 oranges Cost?​

Respuesta :

laeie
laeie laeie
  • 07-02-2024

Answer: 3,600$

Step-by-step explanation:

$6000 divided by 500 equals 12, times 300 equals 3,600$

Answer Link
ytawhitsel
ytawhitsel ytawhitsel
  • 07-02-2024

Answer:

$3,600

Step-by-step explanation:

500 oranges for $6000 ---> find the price for 1 orange.

6000/500= $12

the unit price for each orange is $12. Now find the price for 300.

12×300=$3600

Answer Link

Otras preguntas

their parents ___ travelled to the village has/have/had​
please help me asap. im giving brainliest.
Which word has a similar meaning to fix as it it is used in the message
Which two seasons are best for growing plants due to the amount of sun received at those times? (Select two.) winter summer autumn spring
Andre's personal record for the long jump is 16 feet. Then, he jumps 10% farther. What is Andre's new personal record for the long jump?
importance of agriculture to the nation​
21. A fisherman catches two sturgeons. The smaller of the two has a measured length of 93.46 cm (two dec- imal places and four significant figures), and the lar
explain the reason for Munda revoltPlz answer it​
What is your personal opinion about monthly magazines?
An airplane flying upward at 39.6m/s and an angle of 30 degree relative to the horizontal releases a ball when it is 287m above the ground. Calculate the time i