lizbethfernadez lizbethfernadez
  • 10-08-2017
  • Mathematics
contestada

John purchased 1/4 lbs of hamburger for $0.75 how much did the hamburger cost per pound

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 10-08-2017

there are 4 1/4 per a whole

 so multiply 0.75 x 4

0.75 x 4 = 3.00 dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

what processes drive motion of the plates​
Identify the flaws of the trial of Nicola Sacco and Bartolol Vanzetti.
The most common blues form uses how many bars? O O A. 16 bars B. 32 bars O C. 8 bars O D. 12 bars
vahavair path ka saransh​
Given the strand of mRNA, translate it into the correct amino acid sequence (watch for the start and stop) mRNA – G G A A U G G A C U C G C G A A U G G G C C G
Select the correct answer.What is identity theft?A.a law protecting children from online fraudstersB.an impostor illegally stealing personal data of an individu
On the TV show, The Biggest Loser, the winner is the person who lost the largest percentage of his/her weight. Three contestants, Courtney, Patrick, and Antone
The instructions for building proteins necessary for all life functions are coded within an organism's genetic code. The genetic code of an organism consists of
which is a metal alloy
does anyone know the answer for the problem below