blastorextitan blastorextitan
  • 08-08-2017
  • Mathematics
contestada

Mr. Petrus buys 3 1/4 pounds of grapes for $4.55. What is the unit cost of the grapes?

A. $1.22. B. 1.30

C. 1.40. D. 1.51

Respuesta :

Kaylahappy
Kaylahappy Kaylahappy
  • 08-08-2017
3 1/4 = 3.25 lb
You take $4.55 and divide it by 3.25.
You should get 1.40.

Your answer is C, 1.40

I hope this helps.
Answer Link

Otras preguntas

ASAP PLS 40 POINTS Write a brief essay describing the minimum requirements for any electric circuit. Within your essay, describe the task for each of these ele
What is the measure of.....
George has a goal of were walking 9/2 km today. Each time he walks to school and back, he walks a total of 1/2 kilometers. What is the meaning of 9/2 divided by
tupe of government in place before the french revolution
Someone help ? (Click picture)
Put the following fractions in order from greatest to least:a. 7/10b. 4/3c. 8/4d. 7/5
how much of a 24-gram sample will remain undecayed after one half life
(Adding and Subtracting Polynomials)Please solve* also In what order should it be in? xy or x y?​
What best describes red light? (4 points) a Is a form of infrared light b Is a form of ultraviolet light c Has the longest wavelength d Has the shortest wav
what is the expression used with proteins?