valeriosebas valeriosebas
  • 08-08-2017
  • Mathematics
contestada

what is the rate and unit rate of $7.96 to 5 pounds

Respuesta :

Jefrafra
Jefrafra Jefrafra
  • 08-08-2017
To find a unit rate, you should set the original unit to 1 and account for the other value appropriately. In this case, you would divide both sides by 5, which reveals that at a rate of $7.96 for 5 pounds, it is $1.59 per pound. 
Answer Link

Otras preguntas

Behavioral Adaptations: Behavior that animals begin life with that helps them meet their needs is called ________.
The working out for 637 divided by 13
ISSUING driver's licenses is the responsibility of which level of  government
can somebody help me solve Y=9X+6
The ratio of the radii of two circles is 4:9. What is the ratio of their circumferences?
Fill the blanks please! Due tomorrow
how do you so he special right triangles?
(2x^2-17x-38)/(2x+3)
how do you so he special right triangles?
How to write an answer to 3 significant figures