hillsmariah86 hillsmariah86
  • 09-01-2024
  • Mathematics
contestada

A farm let’s you pick 3 pints of raspberries for $12 what is the cost for a pint

Respuesta :

mmac90705
mmac90705 mmac90705
  • 09-01-2024

Answer:

The cost of a pint is $4

Step-by-step explanation:

So if 3 pints is $12 and you're meant to find the cost of 1 pint, you will divide 3 by 12 and it will give you $4, meaning the cost of one pint is $4.

Please give brainliest

THANK YOU!!!

Answer Link

Otras preguntas

how many days altogether in the 6th and 7th months of the year
explain how our eyes detect different wavelengths of visible light
What is 26.50 rounded to the nearest hundredth
What did the British hope to achieve by establishing the Dominion of New England?
A force acting between two surfaces that are touching is
describes an organism that can only exist only as a group of cells
Judaism, Islam, and Christianity share which of the following? (A) Belief in Jesus as the Messiah. (B) Acceptance of Muhammad as a prophet. (C) The requirement
the circumference of a large crater is about 219 m. what is the radius of the crater?
A friend of yours started her own dog walking business. At first she only had a couple customers, and she used Word to create all of her business letters. She
Mount St. Helens a volcano, erupted on May 18 1980. Before the eruption, Mount St. Helens was 2,950 meters high. After the eruption, it was 2,550 meters high. -