k24r97gnz6 k24r97gnz6
  • 06-01-2024
  • Mathematics
contestada

A certain brand of coffee costs $5.99 for 12.4 ounces what is the unit rate

Respuesta :

georgepahno georgepahno
  • 06-01-2024

Answer:

$5.99/12.4 ounces = about 48.3¢/ounce

Answer Link

Otras preguntas

What is The product of 7 and 2y - 6x = 10
It is blank to seek a romance with someone who is not attracted to you
Suppose you add 100 grams of water at 60.0 degrees C to 100 gramsice at 0.00 degrees C. Some of the ice melts and cools thewarm water to 0.00 degrees C. When th
how the 4 factors of pruduction fit together land,capital,labor,entreprenurship​
The standard form of the equation of a parabola is y = 7x2 + 14x + 4. What is the vertex form of the equation?
what did imperial nations have to do to protect their economic interests
what is the y in the solution to this stsytem of equations ​
If we employ Max Weber's approach to bureaucracy and look for similarities in such organizations as theCatholic Church, Ford Motor Company, and the U.S. Govern
Craig kielburger story
A stadium asked for $760,000 for naming rights. During a bidding war for the stadium naming rights, one company bid 7% more than the amount requested, and a sec