Zakiyah14 Zakiyah14
  • 07-07-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of toothpaste is $6.00 for 3 tubes. At this rate, how much is 12 tubes of toothpaste cost?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 07-07-2017
$ 6 for 3 tubes : 6/3 = 2...so it cost $ 2 for each tube

for 12 tubes...
12 * 2 = $ 24 <==
Answer Link

Otras preguntas

In theory, the use of resources in capitalism is left to whom? A. buyers and sellers B. the government C. only the elite class D. merchants
Please answer ASAP!!!
if 1/2 of a given number is 12, what is one third of a given number
Advice that a 5th grade student could apply when they get to middle school?
The Atlantic cod is a common fish of the Atlantic Ocean that must drink seawater to meet its water needs. Explain how active transport helps the Atlantic cod ma
Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. 5 × g = 230 5×g=230
What is a good hook for essay about Lions Better off in the wild? I need help.
Reuben has by 18 lb of dog food he feeds his dog 2/3 pounds of each meal how many meals will the food last​
What is three less than twice the measure?
Which of these are associated with the solar wind? Check all that apply.