ruthnathalie28
ruthnathalie28 ruthnathalie28
  • 08-06-2017
  • Mathematics
contestada

what is the price per cubic inch for the extra large tub

Respuesta :

BlueSky06
BlueSky06 BlueSky06
  • 21-06-2017
The original problem states the volume of the tub and its price. The volume of the tub is supposed to be 785 cubic inches and the price is $9.99. To get the rice per cubic inch, we simply divide the price by the volume. So,
$9.99/785 = $0.0127/cubic inch 
Answer Link

Otras preguntas

what is the sum of 6/13 and 1/8.why is the sum greater then 1/2
If a man can run p miles in x minutes, how long will it take him to run q miles at the same rate?
does radius squared equal the diameter
what is x the second term in thr geometric series 1/4+×+1/36+1/108+...?
During World War I, many American women helped gain support for the suffrage movement by a. protesting against the war b. joining the military service c. workin
How many pillars are on the Lincoln memorial?
If x + 3 is a multiple of 3, which of the following is not a multiple of 3? (A) x (B) x + 6 (C) 6x + 18 (D) 2x + 6 (E) 3x + 5
How are the names of Washington D.C. streets running north to south organized?
does radius squared equal the diameter
What motivated the United States to enter into a war with Spain?