jennifer200 jennifer200
  • 06-06-2017
  • Mathematics
contestada

Three ounces of cinnamon cost 2.40 if there are 16 ounces in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

RaphCruz RaphCruz
  • 06-06-2017
The cinnamon would cost $12.80 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is most likely to have a crystalline structure? wood rubber glass quartz
How could the liver maintain homeostasis after a person ate a meal that resulted in large amounts of sugar entering the blood?
Vincent found a recipe for banana macadamia nut bread that uses 3/4 cup of macadamia nuts. If he only wants to make half the recipe, how many cups of macadamia
What were the major territorial states
According to the Fundamental Theorem of Algebra, how many roots exist for the polynomial function? (9x + 7)(4x + 1)(3x + 4) = 0 1 root 3 roots 4 roots 9 roots
pedro es cuatro años mayor que juan. hace 20 años pedro tenia por lo menos el doble de la edad de juan cual es la maxima edad de juan
The Palmer Raids, a series of mass-arrests of alleged radicals in 1919 and 1920, occurred because of A the cold war B terrorism. C the Red Scare. D Prohi
Does anyone know what's the answer to number 9? It's numeric word problems.
How does acid rain happen? (Use the term Sulfur Dioxide) PLS HALP
What is the value of x? Enter your answer in the box.