sajjadriry91 sajjadriry91
  • 06-06-2017
  • Mathematics
contestada

The price p of a large, cheese pizza is $7.95 plus $.75 for each topping t on the pizza.

Respuesta :

skyskyprincess skyskyprincess
  • 06-06-2017
well if it is asking for the equation. you have cheese for 7.95 but then you have the toppings to the equation would be...
p= 7.95 + .75t
Answer Link

Otras preguntas

How much more snow fell in February 1889 than November 1888? 1)8.4 inches 2)11.4 inches 3)8.1 inches 4)5.4 inches
Which statements accurately describe Earth’s magnetic field? Check all that apply. The magnetic field lines flow from Antarctica to northern Canada. The magnet
Saran Company has contacted Crane with an offer to sell it 5,100 of the wickets for $16 each. If Crane makes the wickets, variable costs are $14 per unit. Fixed
if Q(-3,4), R(-2,-1),T(3,1),W(3,5) is a quadrilateral and Q'(-27,36) is the image of Q under a dilation centered at the origin, find W'
What was the result of the Battle of Long Island ?
Find the value of x in the picture please
3х +1=7 what’s the answer?
ASAP!!PLSBoth the Stamp Act and the Townshend Acts resulted in:A. British changes to the Quartering Act.B. colonial boycotts of British goods.C. British allianc
Salt water has greater density than fresh water. A boat floats in both fresh water and in salt 12) water. Where is the buoyant force greater on the boat?
help me please I only got 20 min left