MathinFocus MathinFocus
  • 09-04-2015
  • Mathematics
contestada

A kilogram of whole wheat flour costs 6 dollars. how much does 400 grams cost

Respuesta :

belcatya
belcatya belcatya
  • 09-04-2015
400gr is 0.4 kg
so 6*0.4=2.4 dollars
Answer: 400grams cost 2.4 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best explains how farmers can stop leaching? grow more nutritious crops use less water while farming stop discontinuing farmlands use bet
3. Find the exact area and circumference of a circle whose diameter is 8 meters. Show your work.
can someone please help me i dont understand this at all
(2x + 1)(x + 5) multiply binomials
Define government as an academic field of study​
Fernando bought a jacket for $185 and sold it for 1 1/2 times what he paid. Marisol spent 1/5 as much as Fernando on the same jacket but sold it for 1/2 as much
Write an equation of the line that passes through (0,3) and (4,2).
14k of tomatoes cost $126. how much would 36k cost?
Write 6,020,300 in expanded form.
What is the solution set for X=-24 and x=-8 X=-24 and x = 24 X=-8 and X=8 X=-8 and x = 24