lpruittpruitt43
lpruittpruitt43 lpruittpruitt43
  • 08-05-2017
  • Mathematics
contestada

Jesse paid $8.00 for a watermelon that weighed 16 pounds.

What was the price per pound for the watermelon?

A.
$0.25

B.
$0.50

C.
$2.00

D.
$14.00

Respuesta :

josefcorona17 josefcorona17
  • 08-05-2017
The answer is B) $00.50
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 08-05-2017
$8/16lb=$0.50/lb

50 cents per pound
Answer Link

Otras preguntas

A will is not a legal document. a. True b. False
Numerical data are called _____. estimates facts quantifiers statistics
what is 7y+8+6(x+5) The x's are variables
72- (63-8)and72-63-8
Fats are an essential part of a diet. a. True b. False
The first European country to reach India was A. France. B. Holland. C. Portugal. D. England.
0.937 to the nearest tenth
what does it mean when your whole world is turned upside down? when no one is left for you?
It was not _____ who left the door unlocked this morning. I me myself
(1) Earth's crust is made up of relatively rigid plates that ride atop Earth's hot, semiliquid mantle. (2) The plates are called tectonic because they're in con