ArneLemdaiawyashk ArneLemdaiawyashk
  • 08-05-2017
  • Mathematics
contestada

Albert purchased 2.4 pounds of mixed nuts for $4.79 per pound. How much did he spend in all, to the nearest cent?

Respuesta :

BlueSky06
BlueSky06 BlueSky06
  • 21-05-2017
We are tasked to solve for the total amount that Albert spent in buying mixed nuts. He purchased 2.4 pounds and the price per pound is $4.79.

The solution and the answer are shown  below:
Total amount spent = 2.4 * $4.79
Total amount spent = $11. 496

The answer is $ 11.5.
Answer Link

Otras preguntas

What was the official language of the Roman Empire and considered a standard course for all educated Europeans? Answer Greek Latin Italian English
samantha could be in school like most students her age.she could be ice climbing. combinevwith conjunction.
Read the excerpt from Chaucer's The Canterbury Tales, and then complete the sentences that follow. But he looked hollow and went soberly. Right threadbare was h
jen and sarah go to lunch at the Green Grill.Their meals total $28.00 .The tax is 6%.What is the total cost including tax?
To decrease an amount by 3%, what single multiplier would you use
Which term best describes a country formed on a shared culture, language, and history? Imperialism Militarism Nationalism Colonialism
How does biogeographic isolation allow for the change of gene pools over time?
The Martinez family walked three/five of a mile in three/eight of an hour. What equation can be used to calculate their unit rate in miles per hour?
Where were the earliest settlements of the Dutch French and English in the Americas
Where is most nitrogen in the biosphere located