Seudónimo Seudónimo
  • 07-05-2017
  • Mathematics
contestada

How much did it cost summer to to buy 2.6 pounds of granola at the old price

How much did it cost summer to to buy 26 pounds of granola at the old price class=

Respuesta :

rhinomill rhinomill
  • 07-05-2017
It was $6.00 per pound.  So 2 pounds would be $12.  But there is still that .6 of a pound left.  If we know 1 pound costs $6, then we know 1/10th of a pound will cost $0.60.  So 6 x .60 = 3.60.  Add 12 and 3.60, and you get 15.60 for 2.6 pounds of granola at the old price.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 07-05-2017
17.94
because 15% of $6 is .9 so 2.6x6.9=17.94
Answer Link

Otras preguntas

Find The Slope && Y-Intercept Of The Graph ...Y = 6x + 11
what three parts make up a single nucleotide
what three parts make up a single nucleotide
what three parts make up a single nucleotide
Find The Slope && Y-Intercept Of The Graph ...Y = 6x + 11
Find The Slope && Y-Intercept Of The Graph ...Y = 6x + 11
Find The Slope && Y-Intercept Of The Graph ...Y = 6x + 11
Find The Slope && Y-Intercept Of The Graph ...Y = 6x + 11
Find The Slope && Y-Intercept Of The Graph ...Y = 6x + 11
what three parts make up a single nucleotide