brandygodwin678 brandygodwin678
  • 10-04-2017
  • Mathematics
contestada

Canned corn is on sale at the grocery store, three cans for a dollar. Another brand is only $.30 per can, witch is better buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-04-2017
The second brand is a better buy because if you bought 3 cans of the first can of corn, it would be $1.00. But, if you bought 3 cans of the second can of corn, it would be $0.90. 
So, the second can of corn is the best to buy. 
Answer Link

Otras preguntas

which is the least reliable source of health information? A. A medical log B. A nurse's recommendation C. Scientific research D. A doctor's order
Who is in the charge of upholding the supremacy clause of the United States constitution
What jobs did the civilian conservation corps offer young men affected by the depression?
p= 2.5m + 35 p represents the price in dollars of a bracelet, where m is the cost of the materials in dollars. the price of a bracelet is $115. what is the cos
98 points! Find the radius given the linear speed and the rate of rotation. v = 32 m/2, 100 rev/min
what is a sonnet ( in poetry )
why is cash flow an important step in a good financial plan
1) There are three colours of beads in a bag. The ratio of red to yellow beads is 8:3. The ratio of green to yellow beads is 9:2. What fraction of the beads are
If x=3 ,then 5x - 9=6 conclusion:x=3 true or false
If n represents a number, then write an expression for the difference of three times the number after it was increased by 3 and twice that number.