ivepKlmwarla ivepKlmwarla
  • 09-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of oranges went from $.90 per lb to $1.20in five years.find the rate of change of the price of oranges.

Respuesta :

Ryzagi
Ryzagi Ryzagi
  • 09-04-2017
1.20 - .90 = .30

.30 / 5 = .06 (Same as 30 / 5)

The price of a pound of oranges went up by 6 cents per year.
Answer Link

Otras preguntas

39 3,822 Whats the answer ​
Help!!! I'll give brainliest the brainliest. ​
!!WILL MARK BRAINLIEST IF GIVEN THE OPTION!!! What is the principle behind all social notes? A) Sincere appreciation for the kindness B) Wanting to be given mo
plz help hurry In what ways is the US Constitution influenced by the political ideologies of republicanism, democracy, and federalism? (HINT: In your answer, de
A safe following distance for a car is? Group of answer choices 1 car length for every 10 m.p.h 1 car length at any speed 1 second for every 10 m.p.h two second
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER PLS GIVE ME A STEP BY STEP EXPLANATION!!
What informational text is an examination of a particular topic in detail? ASAP
PLZ HELP I DID A FEW DIFFERENT ANGLES SO YOU GUYS could see it better
what change in gravitational force become when mass of both bodies is double and distance between them is halved
could anyone help with this tyy! Part IV: Sketch the graph of y = x2 - 9x + 20. Identify the vertex and x- and y- intercepts on your sketch. (3 points)