Sylsari5oa2lyspennyF Sylsari5oa2lyspennyF
  • 09-04-2017
  • Mathematics
contestada

A grocery store is selling 12 bananas for $2.40 at this rate what is the cost of 15 bananas
a.2.52
b.2.55
c.3.00
d.36.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-04-2017
C. $3.00
To find how many bananas you get for a dollar, do 12/2.4 to get 5 bananas per dollar. Since you want to find how much it costs for 15 bananas, you'll do 15/5, which gives you $3

:)
Answer Link

Otras preguntas

Where is Guyana located
The third stage of cellular respiration is
how would california be different if there were no california current? a. its climate would be cooler. c. its climate would be drier. b. there would be less win
7 and half feet tall how many inches tall is it
1m=?cm what is it the question mark
people go on dates to:
64 miles per hour/ in feet per second
in 28,175 what is the value of the digit 8?
734.8 divided by 1.67
what number is above 22 and below 22