The student council sold school folders and notebooks. the notebooks cost $0.75 more than the folders. two folders and two notebooks cost $6.50. what are the prices for the folders and notebooks
Assume n represents one notebook price and f represents one folder price. 1) n=f+0.75 2) 2n+2f=6.50 multiply equation (1) by -2 and add it to equation (2). 2f=-2f-1.50+6.50 4f=5 therefore f=$1.25 and two folders cost $2.50 One notebook costs: 1.25+0.75=$2.00 Two notebooks costs: $4.00