mommyp1973 mommyp1973
  • 09-03-2017
  • Mathematics
contestada

An 18 ounce jar of peanut butter costs $4.72. How much does it cost per ounce?

Respuesta :

3kennedy333 3kennedy333
  • 09-03-2017
4.72 divided by 18= 0.26/// It costs 26 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Which activity is a primary economic activity? a) subsistence farming b) food processing c) truck driving d) industrial manufacturing
There are 200 students and 50 2nd graders what percent are 2nd graders teachers
Balance the following reaction and use the equation to calculate the ΔHrxn. C3H8(g) + O2(g) → CO2(g) + H2O(g) Round your answer to the nearest whole number.
When simplified completely the product of a monomial and a binomial is ____a trinomial
A local plumber charges a house call fee of $25 plus $25 per hour for repair work. How many hours did he work on your sink if your bill comes to $62.50?
What is the slope of a line represented by the equation 2y=x-4
Is this statement true or false, familiar objects from american culture inspired roy lichtensteins pop art artworks
solve b 4b+5=1+5b what is b
Which of these is a unit rate? A. $3.50 for 2 gallons of juice B. $5.00 for 3 pounds of cheese C. $4.25 for 1 watermelon D. $2.75 for 6 hamburger rolls
find the area of a parallelogram with base of 11, a height of 8 , and hypotenuse of 9