Seudónimo Seudónimo
  • 07-03-2017
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells snacks by weight a 6 ounce bag of mixed nuts cost $3.60 predicts the cost of a 2 ounce bag

Respuesta :

jansal1959
jansal1959 jansal1959
  • 07-03-2017
The answer is $1.20
3.60/6=0.6
0.6*2=1.20
Answer Link
cap7
cap7 cap7
  • 07-03-2017
Same answer that is above
Answer Link

Otras preguntas

Put the steps of chromosome spread preparation in the correct order. Think about how each step relates to the end goal of allowing you to visualize chromosomes.
Mimi has 9/10 of a punnet of strawberries. Jamie has four times as many strawberries as Mimi. How many punnets of strawberries does Jamie have? Give your answer
Tell whether the angles are adjacent or vertical. Then find the value of x.
Is 350​% of 38 less than​ 100, greater than 100 but less than​ 150, or greater than​ 150?
y - 9 = 26 Please some one help
I'm giving 20 points! please it's for a friend not me
You have a container which has the capacity to hold 3 L water. If it already has 2.25 L water in it, how much more water in mL can you still add to fill it comp
I’m getting brainlest
what did james pol order Zachary taylor to do following taylors victory at monterrey?​
7.4666667 as a fraction PLS HELP!!!!!!!!!!!