Lexi52816
Lexi52816 Lexi52816
  • 07-03-2017
  • Mathematics
contestada

Zach paid $0.79 for a 1.6,oz candy bar . What was the cost per pound

Respuesta :

sqwer2JESUS
sqwer2JESUS sqwer2JESUS
  • 07-03-2017
1.6 oz = 0.1 pound, $0.79/0.1 pound 
1 pound = $ 7.90 
Answer Link

Otras preguntas

Which value of x makes the following equation true? 4(x - 1) = -4x + 60 A. 8 B. 12 C. 11 D. 9
Which statement about cellular respiration is true? a. It produces oxygen. b. It requires water. c. It is used by every living cell. d. It converts energy t
Rates unite rates and ratios 50 candles in 4 boxes
ned wants to wallpaper the wall of his bedroom that has the door.The wall is 14 feet wide and 9 feet high.The door is 3 feet wide and 7 feet high.How many squar
What is the purpose of competition? a. to act as a regulating force in the marketplace b. to cause producers to attempt to put each other out of 4 c. to cause b
In which sentence does the verb agree with the subject? a. Either my cousins or my sister are going to plant the seeds. b. Either a deer or a rabbit have eate
Abbie spent 5/8 of her money and saved the rest. If she spent $45. how much money did she have at first?
Name the property shown. 4 + 0 = 4 1Commutative Property of Multiplication 2.Identity Property of Addition 3.Commutative Property of Addition 4.Associati
can any type of force be a centripetal force?
Which of the following is not a factor influencing preventive measures used to combat the spread of disease