gabornomaristel
gabornomaristel gabornomaristel
  • 07-03-2017
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12 pound bag of oranges for $18.75. What is the unit price per ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-03-2017
For 12 Pounds (= 12 * 16 = 192 Ounce), it costs = 18.75

So, for 1 Ounce, it would be: 18.75 / 192 = 0.097

In short, Your Answer would be: $0.097

Hope this helps!
Answer Link
teagandehle
teagandehle teagandehle
  • 10-04-2020

Answer:

0.097

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Please Help! image below
Identify the numbers sets to which the number 0 belongs
When World war II ended??​
convert the angle theta= 29pi/15 radians to degrees
3 The Tenderloin, a district in San Francisco has always been infamous for gambling and wild nightlife. (Many famous jazz musicians began their careers in the T
WHAT OTHER DISNEY FILM DID FROZEN CO-DIRECTOR JENNIFER LEE DIRECT?​
What’s the length of a cushion measures 14 inches with measures 10 inches and the height measures 4 inches how much fabric does Greg need to cover the fission
What is the effect of the poetic structure used in each stanza of "The Raven"?
the sum of three consecutive natural numbers is 783 find the numbers. the three numbers increasing are?...
The domain of a quadratic function is all real numbers and the range is y s 2. How many x-intercepts does the function have?