tlckira1 tlckira1
  • 09-11-2022
  • Mathematics
contestada

Arianys runs a farm stand that sells grapes and apples. Each pound of grapes sells for
$3.75 and each pound of apples sells for $4. Arianys made $251.75 from selling a
total of 64 pounds of grapes and apples. Determine the number of pounds of grapes
sold and the number of pounds of apples sold.

Respuesta :

Otras preguntas

What makes an element more metallic than another?
Find the derivative of cscx/3sinx
Which of the following is an indirect source? A. A source with no known author B. A source with no title C. A source that's cited in another sour
Struggle of several organisms for the same resource called
A multiple choice test has 12 questions each of which has 5 possible answers, only one of which is correct. If Judy, who forgot to study for the test, guesses o
find sin2z, cos2x and tan2x if cosx=(3/5) and x is in quadrant 1
How much would 1 espresso cost? How much would 1 muffin cost? Please answer both of them And show work thank uuuu
What is the gcf and distributive property of 63+81
Which is an example of a sport that has low equipment cost
round 34.1 to the nearest whole number