ThankYouBrianly ThankYouBrianly
  • 10-10-2016
  • Mathematics
contestada

How much would 1 espresso cost?
How much would 1 muffin cost?

Please answer both of them

And show work thank uuuu

How much would 1 espresso cost How much would 1 muffin cost Please answer both of them And show work thank uuuu class=

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-10-2016
e = expresso
m = muffins

2e + 3m = 10.....multiply by -2
4e + 2m = 12
----------------
-4e - 6m = -20 (result of multiplying by -2)
4e + 2m = 12
------------------add
-4m = -8
m = -8/-4
m = 2....so muffins cost $ 2 a piece <===

4e + 2m = 12
4e + 2(2) = 12
4e + 4 = 12
4e = 12 - 4
4e = 8
e = 8/4
e = 2......so expresso's cost $ 2 a piece <===

Answer Link

Otras preguntas

which type of rock takes longer to be weathered?
Please help me with this question it would really help because I have a test on this tomorrow and I’m confused. Thank you!
If RS = 5x + 2, ST = 7x − 12, and RT = 11x + 6, what is ST?
Solve for b. 4/3b+2=4-1/3b​
5x + 8 - x = 32 Please help!
who is the current US prime minister ​
when is the sum of two positive numbers an integer?​
16 2/3% of what number is 72
Question 24 of 29 2 Points Which of these would have made slavery illegal in territories gained in the Mexican-American War? O A. Manifest Destiny O B. The Fugi
Help me in the number 9☹️