ywq2v4pxfx ywq2v4pxfx
  • 10-09-2022
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon bucket of paint costs $ 81.60. What is the price per pint?

Respuesta :

jaisurajk jaisurajk
  • 10-09-2022

Answer: $3.40 per pint

Step-by-step explanation:

1 gallon=8 pints

3 gallons * 8 pints/1 gallon=

3*8/1=

3*8=24 pints in 3 gallons

$81.6 for 24 pints of paint

81.6/24=$3.40 per pint

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please answer. There is one problem. There's a picture. Thank you!
Which event in Franz Kafka’s The Metamorphosis can be considered surreal?
why did spanish leaders want to push spanish control into north amarica in the mid 1500s A:north amarica had a large amount of gold and silver. B:Spain wanted
The office memo read as follows: "There is a mandatory meeting at 3:00 P.M. on Thursday. The newest sales numbers will be covered in detail, and then the approp
What is the difference between cells in onion peel and cells in spinach?
what fruits makes your hair healthy
molecular formula for C4H10
what fruits makes your hair healthy
which is the foundation genius justice
Victor malaba has a net income of $1,240per month. If he spends$150 on foid,$244 on a car payment,$300 on rent, and 50 on savings what percent of his net income