moris88 moris88
  • 07-09-2022
  • Mathematics
contestada

A case of 8 items costs $9.44 at Costco. What is the price of each item?

Respuesta :

jaisurajk jaisurajk
  • 07-09-2022

Answer: $1.18 per item

Step-by-step explanation:

9.44/8=$1.18 per item

Answer Link

Otras preguntas

1/5 to 1/2 express the ratio as a fraction in lowest terms
How do you say: "i am in love with you"in french?
how did slavery weaken the roman republic
"A house is built on a triangular plot of land. Two sides of the plot are 160 feet long and they meet at an angle of 85 degrees. If a fence is to be built aroun
The "Central Powers" in the war were Germany, the Ottoman Empire, Bulgaria, and __________.
What is the difference between jet streams and global wind belts? SCIENCE!!!
before Confucius who could hold government offices
3. How did Mexico react when the United States annexed Texas?
-10 is both rational number and integer
how did slavery weaken the roman republic